Hastanemize randevu almak için 182 Numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezini aramanız gerekmektedir. Önemle duyurulur...
Ana Sayfa
Kurumsal Bilgiler
Hastane Yönetimi
SHKS Kalite Yönetimi
Enfeksiyon Kont. Birimi
Hasta Hakları
Hastane Personeli
Bölüm ve Branşlarımız
Hizmet Standartları
Mesai ve Ziyaret Saatleri
Satınalma
Videolar
İletişim ve Ulaşım
Eskişehir Resimleri
Hasta Bilgi Girişi
Laboratuvar Sonuçları
Röntgen Sonuçları
E-Bordro Sorgulama


ESKISEHIR


Site İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 6
Bugün Tekil Ziyaret 1
Genel Toplam 2451587
IP Adres 54.161.108.58

ESKİŞEHİR AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ BAŞTABİPLİĞİ

TÜRK DİŞ HEKİMLİĞİ GÜNÜ AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİNDE COŞKUYLA KUTLANDI

         Dünya tarihinde ağız diş sağlığının önemi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Mısırlılar, "sabah kahvaltısında ağız temizliği yapılmalıdır" demektirler. Çinliler diş hekimliğine katkılarını 15.yüzyılda çağdaş anlamdaki ilk diş fırçasını yapan ulus olarak diş hekimliği tarihine geçmişlerdir. MS 7. ve 15. yüzyıllar arasında diş hekimliğindeki en büyük gelişmeler Müslüman ülkelerde olmuştur. İslamiyet'in temizlik ve ağız sağlığına verdiği önemin bu bilimin gelişmesindeki en önemli etken olarak görülmektedir. Müslümanların günde dişlerini en az bir kere misvak ile fırçalamak zorunlulukları vardı.
        19. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devletinde belgesiz diş hekimliğinin yapılması yasaklanmıştır. 18 Kasım 1908'de Tıp Fakültesinin açılmasının ardından 22 Kasım 1908'de Diş Hekimliği Fakültesinin de açılması kararı alınmıştır. İlk dekan Cemil TOPUZLU yönetiminde bir kadro oluşturulmuş ve Darülfünun Osmanlı Tıp Fakültesi Dişçi Mektebi kurulmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul Üniversitesi kurulduğunda da bu okul Tıp Fakültesinden ayrılmış ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi adını almıştır. Bilimsel diş hekimliğinin temeli olan fakültenin kurulmasının ardından da 22 Kasım Türk Diş Hekimleri Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Takip eden haftanın Ağız Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
        Diş Hekimliği Günü nedeniyle Eskişehir de tek kurum olarak hizmet veren Ağız Diş Sağlığı Hastanesinde Diş Hekimlerinin günü kutlandı. Kutlamada konuşma yapan Ağız Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dt. Nedret OSKAY; "Diş hekimliğinin zor mesleklerden biri olduğunu vurgulayan OSKAY, "Bir meslek edinmenin kuşkusuz pek çok zorlukları vardır. Diş hekimliği eğitimi de bunların en zor olanlarındandır. Ülkemizin kısıtlı imkânları ve ailelerin dar bütçeleriyle oldukça meşakkatli ve pahalı eğitimden geçip diş hekimi oluyoruz.
        Toplumumuzda insanların kaliteli yaşamları için ağız ve diş sağlığına önem göstermeleri gerekmektedir. Bütün insanlığın yaşamında öncelikli önemli olan şey sağlığı ve sağlık halinin devamıdır. Sağlık halinin devamı yaşam kalitemizde belirleyici bir unsurdur. Ağız ve diş sağlığını bozan faktörler bireyin vücut sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Diş çürükleri ile dişeti hastalıkları; kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini artırmaktadır. Bu bağlamda ağız ve diş sağlığımıza verdiğimiz önem genel sağlık anlayışımızı ortaya koymaktadır. Toplum olarak ağız diş sağlığı anlayışımızın tamamen değişmesi zorunluluk haline gelmiştir. Diş ve diş eti sorunlarımız yaşamımızda öncelikli yer alması gerekirken, her zaman en sona bırakılmakta tedavi aşamasına kadar bekletilmektedir. Diş ve diş eti hastalıkları "Önlenebilir", "Kontrol Edilebilir" ve "Davranışla İyileştirilebilir" hastalıklar grubuna girmektedir ve alınacak koruyucu tedbirlerle hastalık oluşmadan önlenebilmektedir, bu tedbirler sayesinde diş hastalıklarının tedavisi için yaptığımız harcamalar çok ciddi oranlarda düşerek 12 kat azalacağı yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Koruyucu tedavi, hastalık kişide başlamadan önce hastalığın önlenmesidir. Koruyucu tedavi ile çözülmeyen durumlarda tedavi edici hizmetler ön plana geçer. Koruyucu hizmetlerin etkinliğinin artırılması tedavi edici hizmetlerin kalitesini de artıracaktır.

        Bu hizmetlere öncelik ve ağırlık verilmesi tedavi edici hizmetlerdeki maliyet, insan gücü ve zaman kaybını ortadan kaldıracaktır. Çocuk ve gençlerin gelişim dönemlerinde edindikleri tutum ve davranışlar, ileriki yaşlarda hem genel sağlıklarını hem de ağız ve diş sağlıklarını şekillendirmesi açısından çok önemlidir ve bu dönemde çocuk ve gençler üzerinde ailelerinin, öğretmenlerinin ve medyanın da çok önemli etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Daha sağlıklı nesiller için çocuklarımızı ve gençlerimizi bu konuda eğitmek ve hatta onlara sosyal sorumluluk anlayışıyla olumlu örnek olmak bizim en önemli görevimizdir. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı, düzenli olarak diş hekimine gitme alışkanlıklarının kazandırılması gerekmektedir. Düzenli diş hekimi kontrolü ve eğitimle ağız diş sağlığı bilgilerinin artırılması, doğru tutum, alışkanlıklarının oluşturulması, koruyucu uygulamalar ile hastalıkların yaygınlık ve şiddetinin azaltılması suretiyle yaşam kalitesinin artırılması sağlanabilir.
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası vesilesiyle bütün ebeveynlerimizi, öğretmenlerimizi, konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarını, medya kuruluşlarını ve toplumumuzun tüm üyelerini ağız diş sağlığı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum.
        Son olarak çalışma hayatımız boyunca da özellikle kaçak olarak çalışan sahte dişçilerle mücadele etmeye uğraşıyoruz. Tüm vatandaşlarımız yetkileri olmadığı halde diş hekimliği mesleğini icra ederek sağlığımızı tehdit eden kişilere karşı dikkatli olmalı, bu kişileri İl Sağlık Müdürlüğümüze bildirmelidirler. 
        Bu vesileyle halkımızın ağız ve diş sağlığının korunmasında, her türlü bakım ve tedavilerini, özverili çalışmalarla sağlayan 22 Kasım Bilimsel Türk Diş Hekimleri Gününü en içten duygularımla kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim" dedi.

Dt. Nedret OSKAY
BAŞHEKİM